Chcesz sprawić bliskiej osobie oryginalny i niepowtarzalny prezent? A może sam chcesz spełnić swoje marzenie o skoku ze spadochronem? Przed podjęciem tej ważnej i odpowiedzialnej decyzji zapoznaj się z najczęstszymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi profesjonalnych kursów spadochronowych.
W przypadku kursu AFF uczestnik szkolenia musi mieć ukończone 16 lat (jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie, wymagana jest zgoda rodziców bądź opiekunów prawnych) oraz posiadać ubezpieczenie OC (obowiązek posiadania ubezpieczenia wynika z przepisów, ponieważ spadochron, to zgodnie z prawem, statek powietrzny). Przeciwwskazaniami do skoku jest waga przekraczająca 120 kg, epilepsja i poważne choroby serca. Osoby, które nie mają jeszcze ukończonego 16 roku życia, mają możliwość skorzystania z oferty skoków w tandemie.
Niezbędnym sprzętem jest specjalny kombinezon, kask, okulary, wysokościomierz i przygotowany do skoku spadochron, który uczestnik otrzymuje od naszej ekipy. Ubierz się tak, abyś czuł się komfortowo oraz swobodnie. Pamiętaj również o tym, aby na lotnisko zabrać ze sobą wiązane obuwie sportowe. Jeżeli będziesz brał udział w kursie w chłodniejsze dni, warto założyć pod kombinezon cieplejszą bluzę dresową.
Specjalistyczne szkolenie rozpoczynajmy od wykładu teoretycznego oraz naziemnych ćwiczeń praktycznych (ćwiczenie sylwetki, wyjścia z samolotu, otwierania spadochronu itd.). Po opanowaniu podstaw, uczestnik kursu AFF odbywa skoki w towarzystwie instruktorów. Następnie skoki są omawiane, a umiejętności kursanta doskonalone.
Niezbędne informacje przekażą instruktorzy na kursie teoretycznym. Na miejscu otrzymasz także niezbędny do skoku sprzęt (patrz: pkt. 2) Najważniejsze jest to, aby mieć dobry humor :)
Jest to prędkość około 200 km/h.
Taki skok wynosi około 50 sekund spadania ze spadochronem zamkniętym. Następnie można podziwiać widoki podczas 10-minutowego lotu przy otwartym spadochronie.
Niestety tak, jeżeli pogoda uniemożliwia nam skoki (opady deszczu lub śniegu, zbyt niskie chmury), wtedy przekładamy je na najbliższy możliwy termin.
Egzamin praktyczny polega na tym, że skaczesz samodzielnie z samolotu. Podczas skoku musisz wykonać także zadane przez instruktora ćwiczenia wykonywane podczas kursu, jak: stabilna sylwetka, obroty, delta czy niestabilna sylwetka.
Egzamin teoertyczny również jest przeprowadzany. Należy go zdać już przed 1 skokiem. Zawiera on najważniejsze zagadnienia z kursu. Składa się z 10 pytań, jednokrotnego wyboru. Aby wynik egzaminu był pozytywny należy odpowiedzieć prawidłowo na minimum 8 pytań.
Nie – płacisz za każdy skok osobno, dopiero wtedy, gdy zostanie on wykonany. W zależności od Twoich postępów w nauce i skokach, instruktor podejmuje decyzję o tym, jak szybko ukończysz szkolenie AFF.
Po zakończeniu kursu można dalej skakać - a nawet trzeba :) Początkowo należy wykonywać indywidualne skoki. Dopiero po nabraniu trochę więcej doświadczenia można skakać z innymi osobami w coraz większych formacjach.